Dziś jest piątek, 19.04.2019, imieniny Adolfa, Tymona
Wielkość tekstu:
A A+ A+
Jesteś tutaj: Strona główna » Szkoła Podstawowa w Miłaczewie » Aktualności » Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich

Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich

Zielona Szkoła w Górach Świętokrzyskich

     „Zielone szkoły” to idea, która pozwala uczniom w ciągu kilkudniowych wyjazdów klasowych, pod opieką nauczycieli, odwiedzić miejsca interesujące pod względem przyrodniczym lub kulturowym. W dniach 11 - 15 czerwca 2018 r. 45-osobowa grupa uczniów klas II - VII Szkoły Podstawowej w Miłaczewie wraz z opiekunami: Angeliką Płóciennik, Elżbietą Młotkiewicz, Barbarą Żebruń i Jackiem Harasnymwyjechała na pięciodniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie, by podziwiać wspaniałe widoki niezwykle urokliwych miejsc. Wyjazd na „Zieloną szkołę” zorganizowała dyrektor szkoły Beata Myszyńska. Po sześciu godzinach podróży - około godziny 13 dotarliśmy do Zagnańska. Tam podziwialiśmy Bartka - drzewo liczące według różnych źródeł od 700 do 1000 lat, uznawane w Polsce za pomnik przyrody.W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Bodzentyna – Gospodarstwa Agroturystycznego pod „Bukiem”. Po zakwaterowaniu zapoznaliśmy się z ośrodkiem i jego okolicą. 
      Drugiego dnia naszego pobytu trochę padało, ale pogoda nie przeszkodziła nam w realizacji zaplanowanego programu. Na skraju Świętokrzyskiego Parku Narodowego, szlakiem niebieskim zwanym „Drogą Królewską” w deszczu zdobyliśmy Łysą Górę. Tam zwiedziliśmy pobenedyktyński zespół  klasztorny (Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej). Spacerem ruszyliśmy na rumowiska skalne zwane „gołoborzami”, gdzie oglądaliśmy panoramę Gór Świętokrzyskich z Platformy Widokowej. Następnie zwiedzaliśmy klasztor Świętej Katarzyny. Udaliśmy się do źródełka Świętego Franciszka, które zawiera minerały o znaczeniu zdrowotnym i leczniczym. Każdy z nas zaczerpnął wody, mającej moc leczenia oczu. Aby spełniły się najskrytsze marzenia, z wodą w ustach obiegaliśmy je trzykrotnie.Po powrocie do ośrodka, po smacznej obiadokolacji i krótkim odpoczynku, ubrani w barwy narodowe oglądaliśmy mecz, a także rozgrywaliśmy turniej w tenisa stołowego i graliśmy w bilard. 
       W trzecim dniu „Zielonej szkoły” pojechaliśmy do Kielc. Zwiedzaliśmy Wzgórze Zamkowe, na którym stoi Pałac Biskupów Krakowskich wzniesiony w połowie XVII wieku przez biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika. W Pałacu Biskupów w Kielcach zwiedziliśmy monograficzną wystawę Rafała Hadziewicza - twórcy obrazów, rysunków i portretów religijnych, przeznaczonych do Bazyliki Mariackiej i Katedry na Wawelu. Dziś w pałacu znajduje się Muzeum Narodowe. Zwiedziliśmy Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz galerię malarstwa polskiego i europejskiej sztuki zdobniczej, a zwłaszcza: Salę Marmurową, Salę Sztandarową oraz Pomieszczenie Baszty, czyli Dawną Kaplicę Matki Boskiej Ostrobramskiej. Spacerowaliśmy po rezydencjalnym ogrodzie, który nosi nazwę włoskiego ogrodu. Później udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Wzgórzu Zamkowym. Na Wzgórzu Kadzielnia zwiedziliśmy jaskinie przy Szmaragdowym Jeziorze, Pomnik Bojowników o Wyzwolenie Narodowe, a także amfiteatr „Kadzielnia” oraz obiekty sportowe i stadion Korony Kielce.  Po obiadokolacji i regeneracji naszych sił rozegraliśmy mecz, a dzieci, które nie brały udziału w rozgrywkach sportowych mogły miło spędzić czas na placu zabaw. 
      W czwartym dniu naszego pobytuudaliśmy się na Zamek Królewski w Chęcinach na lekcje historii. W ruinach zamku wysłuchaliśmy historii tego miejsca przedstawionej przez przewodnika.  Ponadto zwiedziliśmy baszty, lochy, skarbiec oraz uczestniczyliśmy w pokazie tańca dworskiego oraz w pokazie strzału z pierwszej broni palnej „Hakownica”. Kolejnym punktem programu był przejazd do Jaskini Raj, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji przyrody. Obserwowaliśmy tam piękny krajobraz krasowy. Na wszystkich ogromne wrażenie wywarły liczące setki tysięcy lat skały. Przepiękne nacieki, stalaktyty, stalagmity, kolumny pobudzały naszą wyobraźnię. Niektórzy dostrzegli mieszkańców tego miejsca - pająki, a na wybrańców spadły „kropelki szczęścia". W Centrum Neandertalczyka dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o naszych przodkach, którzy zamieszkiwali kiedyś jaskinie. Wieczorem braliśmy udział w zabawach ruchowych na placu zabaw. Dzień uwieńczony został dyskoteką. 
     W ostatnim dniu pobytu zaraz po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z ośrodka. Następnie udaliśmy się o godz. 10:00 do Oblęgorka, gdzie w uroczym pałacyku mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza, polskiego noblisty. Widzieliśmy tam portrety pisarza i jego rodziny, gabinet, w którym powstały fragmenty "W pustyni i w puszczy", kolekcję broni, dary jubileuszowe oraz fotokopię dyplomu noblowskiego z 1905 roku. Szczególne wrażenie zrobiła na uczniach informacja, że w sąsiedztwie dworku mieszka wraz z rodziną wnuczka Henryka Sienkiewicza. Po godzinie 13.00 opuściliśmy Pałacyk Henryka Sienkiewicza i udaliśmy się do autokaru w drogę powrotną. 
     Żałujemy, że czas tak szybko mija i wycieczka już się skończyła. Pomimo napiętego programu zregenerowaliśmy siły i fantastycznie odpoczęliśmy od zajęć szkolnych. Był to dla nas czas zabawy, ale i nauki. W czasie wędrówki obejrzeliśmy wiele wspaniałych i ciekawych miejsc, które są elementem dziedzictwa kulturowego i historycznego naszego kraju, podziwialiśmy piękno polskiej przyrody. W czasie trwania „Zielonej szkoły” realizowaliśmy program wychowawczo-profilaktyczny, który dofinansowany został przez panią Alicję Maciejewską – Pełnomocnika Wójta ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, za co składamy serdeczne podziękowania. „Zielona Szkoła” w Góry Świętokrzyskie to niezwykle fascynująca, pełna wrażeń podróż. Uczniowie uzyskali bardzo dużo interesujących informacji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych o miejscach, które zwiedziliśmy. Obiecujemy, że będziemy wracać do tych miejsc.

                                                                                                                      Elżbieta Młotkiewicz

Więcej zdjęć:


Pozostałe aktualności